Doratenecký trénerský triumvirát - zľava Ondrej Sakár, Rudolf Draškovič, Tomáš Stachovič.

Dorastenci začali s letnou prípravou, povedie ich trojica Sakár, Stachovič, Draškovič

Po mužoch, ktorý uplynulý týždeň zarezávali na sústredení v Srbsku, začali s prípravou už aj dorastenecké kategórie. Hráčov na zraze privítal trénerský triumvirát Tomáš Stachovič, Rudolf DraškovičOndrej Sakár.

Projekt spojeného tímu dorastencov Malaciek a Stupavy začína už tretiu sezónu. „Sme radi, že sme to naštartovali. Bolo za tým kopec úsilia a nebolo jednoduché to zabezpečiť. Ale z roka na rok je to lepšie a lepšie. Prišlo teraz množstvo hráčov z Malaciek a Stupavy. Tým sa aj počet hráčov dostal na dostatočný stav. Teraz už bude dôležité, aby sa nikto nezranil a aby boli hráči spokojní a bavili ich tréningy,“ začal predstavovanie Rudo Draškovič.

Širokú ekipu z Malaciek si priviedol so sebou tréner Stachovič. „Od tejto sezóny už prechádzam úplne k mladšiemu dorastu. Takže budeme trénovať dorastenecké družstvá v triu Rudo, Ondro a ja. S tým, že ja a Ondrej budeme najmä pri tých mladších dorastencoch. Minulý rok som mal ešte aj starších žiakov. Teraz sa budem venovať už len dorastu a teším sa na tú prácu,“ predstavil rozdelenie úloh medzi trénermi Tomáš.

O fungovaní spolupráce medzi trénerskou trojicou nemá obavy ani tretí do partie. „S dobrými trénermi a ľuďmi sa pracuje bez problémov, ja si to pochvaľujem. Viac-menej to podobným spôsobom funguje už druhú sezónu. Všetci traja sme si sadli po ľudskej aj hádzanárskej stránke. Máme jednotnú filozofiu a pohľad na hádzanú, čo nám spoluprácu značne uľahčuje,“ doplnil Ondro Sakár.

S mladšími by tréneri chceli skončiť do 5. miesta

Už v minulej sezóne sa od nás z Malaciek presunul ročník 2007, teraz prechádzajú aj hráči narodení v roku 2008. Ide o dobré ročníky a ja sa netajím tým, že by sme radi atakovali horné priečky tabuľky. Už som sa s viacerými ľuďmi stavil, takže nebudem tajiť. Minulý rok sme skončili na 7. mieste a teraz chcem s mužstvom skončiť do 5. miesta. Toto družstvo je plné ambícií, chalani sú proste v takom veku, kedy makajú, drú a chcú na sebe pracovať,“ neskrýval vysoké ambície mladších dorastencov Stachovič.

O niečo komplikovanejšie je situácia vnímaná so starším dorastom. „Predsa len je sťažená v tom, že už priamo pripravujeme hráčov pre mužskú kategóriu. Spolupracujeme s trénermi Áčka a Béčka a nemám káder na všetkých tréningoch kompletný. Hráči totiž okrem dorastu trénujú aj s mužmi. Naopak niektoré tréningy sú spojené s mladším dorastom, aby sme hráčov pripravovali na prechod do vyššej vekovej kategórie,“ vysvetlil špecifiká staršieho dorastu Draškovič a pokračoval: „V tejto sezóne máme na súpiske 13 hráčov. Ale počítame aj s pomocou z mladšieho dorastu. Aj to je dôvod spoločných tréningov s nimi.

V novej sezóne s tromi dorasteneckými mužstvami

Najmä mladší dorast bude pracovať so širším kádrom a tak budeme mať v tejto sezóne zastúpenie aj v 2. spojenej lige dorastencov. „Keďže sa nám podarilo dať dohromady pomerne širokú súpisku, bol to logický krok, aby všetci hráči nabrali zápasové skúsenosti. Malo by to zafungovať aj ako motivácia a zdravá konkurencia medzi hráčmi. Som zvedavý, ako na to zareagujú hráči. Za našej éry, keď sme nehrávali za áčko, tak nás to motivovalo k väčšej aktivite na tréningoch. Verím, že to v sebe má aj súčasná generácia, keďže sa mi niekoľkokrát stalo, že pri prvom neúspechu niektorí hráči prestali chodiť na tréningy,“ netajil zvedavosť a nádej nad novou situáciou Ondro Sakár.

Vzápätí rozviedol myšlienku z predchádzajúcej vety. „Oproti našim mládežníckym rokom musí byť tréner podstatne väčší psychológ. Ja si pamätám ako dnes – keď som 5. júla 1990 prišiel z Malaciek na prvý tréning do extraligovej Trnavy. Trénoval nás legendárny Fero Šulc a vtedy to bolo tak, že čo povedal, to bolo písmo sväté, žiadna diskusia neexistovala. Teraz ako tréneri už s hráčmi vedieme diskusie. Treba to však udržať v mantineloch, aby to hráči nezneužívali. Netvrdím, že by sa v súčasnej dobe nepresadili tréneri ako bol Šulc či Hatalčík, ale museli by sa prispôsobiť,“ ponúkol svoj pohľad bývalý reprezentant a dvojnásobný majster Slovenska.

Prípravu spestrí sústredenie na Morave

Teraz už prejdime k aktuálnej príprave. „Tú máme v podstate takmer kompletne doriešenú. Dolaďujeme iba niekoľko prípravných stretnutí. Počas nej absolvujeme všetko, čo k príprave patrí, na začiatku najmä tréning vytrvalosti, sily a rýchlosti. Na rad prídu samozrejme aj herné činnosti a chýbať nebude ani taktika. Chceme prejsť obranné a útočné činnosti, na ktorých by sme to chceli postaviť,“ naznačil Stachovič, že hráčov nečaká najmä v úvode žiadna prechádzka rúžovou záhradou.

Spríjemniť by to mohlo sústredenie, ktorého začiatok čaká na hráčov už na začiatku budúceho týždňa v moravskom meste Kuřim. „Na ňom je pre hráčov prichystaných 10 tréningov, z ktorých až 8 bude v hale, jeden bude vonku a raz sa pozrieme aj do posilňovni. Samozrejmosťou bude regenerácia a veľa očakávame aj od team buildingových akcií. Verím v kvalitnú prípravu v modernej hale. Podmienky sú tam bezkonkurenčné a výhodou je aj dlhoročná spolupráca s miestnym hádzanárskym klubom a blízkosť od Záhoria,“ priblížil program a ciele sústredenia Rudo Draškovič.

Fotogaléria (autor: Lucia Obžerová)