Richard Stovíček (vľavo) so svojim trénerom v HC Tatran Stupava a HC Záhoráci Stupava/Malacky Rudolfom Draškovičom ml. Autor: Lucia Obžerová

Rišo Stoviček cez Stupavu a Záhorákov až do THW Kiel!

Richard Stoviček je mladý hádzanársky talent zo Stupavy. Po úspešných rokoch na Záhorí – v HC Tatran Stupava a neskôr v HC Záhoráci Stupava/Malacky, sa rozhodol pre odchod do Nemecka, kde teraz pôsobí v jednom z najprestížnejších hádzanárskych klubov sveta, THW Kiel. Pripomeňme si jeho cestu a dozvieme sa o jeho plánoch do budúcnosti.

Začiatky hádzanárskej kariéry

Richard na začiatku svojej kariéry vyskúšal niekoľko športov vrátane baseballu, plávania a futbalu. Avšak hádzaná mu dokázala ponúknuť niečo, čo ho očarilo. „Hádzaná ma zo všetkých športov zaujala najviac a preto som sa rozhodol zostať pri tomto športe. Do prvých dvoch ročníkov som chodil na základnú školu do Devínskej Novej Vsi. V druhom som v Stupave skúsil hádzanú. Do tretieho som už prestúpil na ZŠ v Stupave do triedy Handball Academy. Som rád, že som mal začiatky práve v tomto klube pod trénerom Rudolfom Draškovičom ml. Od neho som si zobral dobrú koordináciu nôh, správny postoj k dôležitým veciam a hlavne ako si užiť hádzanárske tréningy a zápasy. Pamätám si ako dával každému prezývky, ja som pre neho bol Riško friško. Na to sa mi spomína najlepšie,“ spomína na pôsobenie v Stupave Richard.

Richard Štovíček
Richard Stoviček

Prestup do Nemecka a život v zahraničí

Novú etapu v Richardovej kariére znamenal prestup do Nemecka. Po začiatkoch v klube HC Elbflorenz Dresden, sa Richard rozhodol pre prestup do THW Kiel. Prestup znamenal veľkú zmenu nielen v jeho profesionálnom, ale aj v osobnom živote. „Od prestupu do THW Kielu sa mi zmenil celý život. Bývam na internáte s tromi spoluhráčmi. Na všetko som sám. Musím zvládnuť varenie, pranie atď.,“ prezradil mladý muž, ktorý sa od väčšiny rovesníkov líši tým, že ho nebaví hrať videohry.

Richard vníma najväčšie rozdiely medzi hádzanou na Slovensku a v Nemecku v mentalite hráčov a ich sebavedomí. „Pred ďalšou sezónou sa chystám zlepšiť svoje schopnosti v obrane a útoku, zohrať sa so spoluhráčmi a dobre sa pripraviť na mládežnícku bundesligu,“ prezradil plány do najbližšej sezóny Rišo, ktorý si okrem hádzanej rád zahrá vo voľnom čase basketbal a obľubuje aj ďalšie telesné aktivity.

Reprezentácia

Momentálne je Richard na Slovensku na reprezentačnom zraze kadetov. Čo od prípravného kempu očakával a prekvapilo ho niečo na zraze? „Od reprezentačného zrazu očakávam predovšetkým zlepšenie v obrannom systéme a takisto zohranie sa so spoluhráčmi. Čo som za krátku chvíľu stihol zaznamenať, že to od zmeny trénera funguje úplne inak,“ poukázal na prvé skúsenosti zo zrazu talentovaný pivot.

Hádzaná v rodine

Hádzanú hrávajú aj Richardovi bratia, s ktorými si často vymieňa skúsenosti a rady. „S mojím stredným bratom Viktorom si voláme a dávam mu rady ako pracovať v posilňovni ale aj v bráne. S mojím najmladším bratom Tomášom sa rozprávam keď som na Slovensku, keď pozerám jeho zápas. Presne vidím čo robí zle a čo dobre a poradím mu, keďže takisto hrá na pozícii pivota,“ uzatvára Richard Stoviček.

Rišovi držíme palce, nielen na reprezentačnom zraze, ale aj do náročného programu, keď sa bude snažiť presadiť v jednom z najkvalitnejších klubov vo svete hádzanej.