Marek Tóth - HC Záhoráci Stupava/Malacky Autor: Lucia Obžerová

Marek Tóth chce v reprezentácii získať ďalšie skúsenosti

Dvojica našich hráčov – Marek TóthJakub Jánoš, dostala pozvánku do juniorskej reprezentácie, ktorá sa pripravuje pod vedením trénera Michala Barana.

Marek sa hádzanej venuje už od prvej triedy základnej školy. „K tomuto športu ma priviedla  staršia sestra, ktorá takisto hrávala za HC Tatran Stupava. Vyskúšal som si aj futbal, ale ťahalo ma to viac k hádzanej, ktorá bola pre mňa podstatne atraktívnejšia. Mojimi trénermi počas mojej predchádzajúcej kariéry boli Rudolf Draškovič ml., Miroslav Jančár a Maroš Mader,“ prezradil o svojich začiatkoch 19-ročný Stupavčan.

Marek Tóth a tréner Rudolf Draškovič Autor foto: Lucia Obžerová

Aktuálne už zarezáva v prvom tíme HC Záhoráci Stupava/Malacky. Ten sa momentálne po 8 odohratých dueloch delí v Niké Handball extralige o skvelú 3. priečku s Novými Zámkami. V minulých sezónach to bol skôr boj o spodnejšie priečky. Čo sa zmenilo, že sa nám momentálne tak darí?

Začali sme tvrdou letnou prípravou, ktorá bola náročná. Pomohla nám však k veľmi dobrej kondícii, keďže sme tím, ktorý hrá rýchlu hádzanú. Taktiež nám pomohli príchody Anura Burnazovića a Michala Kurku ktorí priniesli do tímu skúsenosti, ktoré nám chýbali. Dôležitý bol aj príchod Franeho Blaškovića na pravé krídlo, kde nám chýbal ľavák na tomto poste. Spravili sme kus dobrej roboty a každým tréningom a zápasom sme sa zlepšovali, čo dospelo až k tomuto bodu. No stále s tým ešte nie sme spokojní a budeme ďalej tvrdo pracovať, aby sme dosahovali ešte lepšie výsledky,“ naznačil dôvody pokroku ale aj fakt, že mužstvo má ešte stále rezervy študent na Univerzite Komenského.

Marek Tóth (vpravo), v strede Michal Kurka. Autor: Lucia Obžerová

Nastupuje za mužov aj za dorast

Pre teba je aktuálny ročník náročný aj tím, že okrem zápasov mužov pravidelne nastupuješ aj na stretnutia za starší dorast. Predsa len u mužov je tvoja rola zatiaľ iná, ale v doraste patríš spolu s Jakubom medzi hlavných ťahúňov. Ako vnímaš rozdiel medzi dorastom a mužmi? Nie je to pre teba náročné, takmer každý víkend odohrať dva súťažné zápasy?

Je to náročné, ale keďže už v tomto móde hrám tretiu sezónu, tak som si na to zvykol. Ja som rád že tréner Bojan Ćirić mi dáva šancu ukázať sa aj v A-tíme a verí mi. Rozdiel medzi mužskými a dorasteneckými tréningami je výrazný. Pociťujem, že mužské tréningy sú náročnejšie a na vyššej úrovni ako v doraste. To však neznamená, že tie dorastenecké sú jednoduché, rovnako aj na nich si poriadne zamakáme,“ prezradil ako vníma niekedy až dvojnásobné zaťaženie oproti ostatným spoluhráčom ešte stále len 19-ročný hádzanár.

Marek Tóth s trénerom Bojanom Ćirićom Autor: Lucia Obžerová

Jeho výkony neunikli ani pozornosti reprezentačných trénerov a spolu s Jakubom Jánošom sa ocitol v reprezentačnej nominácii juniorov. „Pozvánka do reprezentácie ma veľmi potešila. Som rád, že tu môžem byť a ukázať, čo dokážem. Očakávam, že mi to dá ďalšie skúsenosti, ktoré mi pomôžu k ďalšiemu zlepšeniu. Myslím si, že nominácia je predovšetkým vďaka výkonom v doraste. Predsa len tam je moja úloha výraznejšia ako v A-tíme. Ale určite pomohlo aj to, že naskakujem aj extraligovom mužstve. Chcem ale zdôrazniť, že bez mojich spoluhráčov, bez podpory od všetkých a najmä mojich trénerov by som to nedokázal,“ skromne poznamenal k svojej nominácii Marek.

Marekovi aj Jakubovi prajeme, aby v reprezentácii zanechali dobrý dojem, posunuli ich výkonnostne na ďalšiu úroveň a presvedčili trénerov, aby s nimi aj v budúcnosti počítali v drese s dvojkrížom na hrudi.