Liga: Nike Handball Extraliga

Záhoráci — Hlohovec

Hádzanári HC Záhoráci Stupava/Malacky zvládli úvodný zápas odvetnej časti a na domácej palubovke naplno bodovali proti Hlohovcu, ktorý zdolali o dva góly.

HC Záhoráci Stupava/Malacky – HC Sporta Hlohovec 32:30 (16:13)

Góly a zostava HC Záhoráci Stupava/Malacky: Maslić, Velebný, J. Rybár – Burnazović 1, Valachovič 3, Vasović 5/4, Ristić 4, Jánoš 1, Tóth 1, Žunić 7, Kovács 3, Prevaj, Kurka 4, Blašković 2, D. Grich 1, T. Ferenčík, tréner: Ćirić, asistent trénera P. Stachovič, vedúci mužstva B. Grich a M. Rybár.

1. polčas

Úvod stretnutia sa niesol v opatrnom duchu. Prvý gól prišiel až na konci 3. minúty, keď sedmičku premenil Vasović. Ten istý hráč z ďalšieho pokutového hodu zvýšil v 5. minúte na 2:0. Hostia sa zásluhou Rakúsa prvýkrát presadili až v 6. minúte. Zásluhou Žunića išli Záhoráci do vedenia 3:1. Potom ale nasledovali štyri góly hostí, ktoré znamenali vedenia 5:3. Ďalšie dva góly ale pridal Vasović, ktorý v prvej štvrťhodine držal zástavu domácich a bolo opäť vyrovnané. Postupne sa k nemu začali pridávať ďalší spoluhráči a dôležité góly strelili aj mladíci Tóth a Jánoš, ktorým zdatne sekundoval ďalší z talentovanej partie na strednej spojke Kovács. V samom závere prvej časti za stavu 13:13 zobral na seba zodpovednosť skúsený Kurka, ktorý dvoma gólmi dostal domácich do vedenia. A keď sa po dobrej obrannej činnosti presadil Ristić, domáci odchádzali do šatní s náskokom troch gólov.

2. polčas

V druhom polčase sa hostia snažili dotiahnuť stratu z prvého polčasu a v niektorých momentoch sa im to aj darilo. A to napriek tomu, že mali v prvej štvrťhodine až štyri dvojminútové tresty, kým domáci len jeden a po diskvalifikácii prišli aj o Cvičelu. Niekoľkokrát sa priblížili na rozdiel jediného gólu, ale ani raz sa im nepodarilo vyrovnať. Najbližšie k vyrovnaniu boli hostia v 55. minúte. Slovenský reprezentant Péchy po dvoch rýchlych góloch mal v ďalšom rýchlom protiútoku na ruke vyrovnanie na 29:29, ale Maslić vytiahol zákrok zápasu a jeho náskok zneškodnil. Domáci tréner Ćirić si zobral okamžite oddychový čas, Záhoráci sa upokojili, presadili sa Kovács a Blašković a domáci si už dva body nenechali ujsť.

Záhoráci — N. Zámky

V zápase o 3. miesto sme vo vyrovnanom zápase proti hádzanárom z Nových Zámkov ťahali za kratší koniec. V závere síce Záhoráci siahali po bode, ale nepresná koncovka v samom závere znamenala tesnú výhru súpera 30:29.

HC Záhoráci Stupava/Malacky – MHC Štart Nové Zámky 29:30 (13:16)

Zostava a góly HC Záhoráci Stupava/Malacky: Maslić, Rybár, Velebný – Frýbert , Burnazović 2/1, Valachovič 1, Vasović 3, Ristić 5, Tóth, Zunić 4, Kovács 1, Konečný 4, Kurka 4, Blašković 4/2, Grich 1, Ferenčík, tréner Bojan Ćirić.

1. polčas

Úvod stretnutia sa viezol vo vyrovnanom duchu, keď sa obe mužstvá striedali v tesnom vedení. Až v závere prvej desaťminútovky sa ujali dvojgólového vedenia Záhoráci 7:5. Lenže z tohto vedenia sa dlho neradovali. Už o 5 minút bol stav 7:9. V úvode 16. minúty sa prvýkrát presadil v zápase Kurka a znížil na 8:9.

Ale nasledovalo druhé hluché obdobie domácich, keď Záhoráci stratili množstvo lôpt po technických chybách a druhá štvorgólová šnúra v stretnutí znamenala už päťgólové vedenie Novozámčanov. Domácich v týchto momentoch podržal Kurka, ktorý pridal tri góly a ďalší pripravil Zunićovi a tak sa napokon odchádzalo do šatní za stavu 13:16, čo bol pre Záhorákov vzhľadom na výkon prijateľný výsledok.

2. polčas

Druhý polčas začal nervózne a ani jedno mužstvo sa nevedelo dlho presadiť. Prvý gól padol až v 4. minúte, keď sa presadil Burnazović. Gól ale Záhorákov nenakopol, naopak hostia z južného Slovenska dokázali navýšiť náskok na 5 góly, keď k tomu prispela aj prísna diskvalifikácia Burnazovića za úder do tváre. Od stavu 16:21 však opäť domáci zabrali a v priebehu troch minút znížili na jediný gól. Vyrovnať mohol Valachovič, ale z krídla nezamieril presne, naopak hosťujúci Valent dvoma gólmi opäť poslal hostí do trojgólového vedenia. Nervózny priebeh stretnutia pokračoval aj v ďalších minútach, keď obe mužstvá robili veľké množstvo technických chýb.

Napriek tomu sa po diskvalifikácii Valenta domáci napokon dokázali dotiahnuť na súpera a dve minúty pred koncom vyrovnali na 28:28. Do vedenia dostal opäť hostí najlepší strelec zápasu Illés, ale Ristić okamžite kontroval. Ako rozhodujúci sa ukázal napokon presný zásah Lukačina. Ten 30 sekúnd pred koncom prestrelil inak skvele chytajúceho Maslića. Domáci si zobrali pred posledným útokom oddychový čas, na prekvapenie nehrali bez brankára a možno aj to sa im vypomstilo, keď záverečný útok neskončil gólom a hostia sa mohli tešiť z najtesnejšieho vedenia.

Už najbližší víkend sa Záhoráci predstavia opäť na domácej palubovke, keď v sobotu 25. novembra od 18.00 h privítajú Hlohovec, ktorý v úvodnom kole zdolali na jeho palubovke 33:30.

Prešov — Záhoráci

13:00

Záhoráci — Modra

18:00

Martin — Záhoráci

V zápase 8. kola Niké Handball extraligy sme lepšie zvládli záver zápasu ako domáci hádzanári z Martina a vďaka tomu sme si pripísali do tabuľky dôležité dva body.

MHAK Martin – Záhoráci Stupava /Malacky 30:34 (11:12)

Najviac gólov Martin: Kravčák 9, Hákon Ingi Halldórsson a Bíro po 5

Zostava a góly Záhoráci Stupava /Malacky: Rybár, Maslić –  Burnazovič 4,  Valachovič 2, Vasović 2, Tóth 3, Žunić 5, Kovács 2 konečný 4, Prevaj, Kurka 8, Blašković 2, Grich 2, tréner Bojan Ćirić, zodpovedný vedúci Branko Grich.

Od začiatku stretnutia išlo o vyrovnaný duel, keď si ani jedno mužstvo nedokázalo vytvoriť výraznejší náskok. Až v 21. minúte sa domáci ujali vedenia o tri góly 8:5, ale tri presné zásahy Lukáša Konečného a gól Kurku znamenali vyrovnanie na 9:9. V poslednej minúte zásluhou premenenej sedmičky Vasovićom napokon išli do kabín s najtesnejším vedením hostia.

Záhoráci mali už pomaly tradične podarený úvod druhej časti, keď sa ujali vedenia 16:12 a donútili si domácich zobrať oddychový čas už v 34. minúte. Ani to však domácim nepomohlo a hostia si neustále udržiavali minimálne trojgólové vedenie. Problém pre hostí nastal v 41. minúte, keď bol diskvalifikovaný Vasović a domáci postupne dokázali vyrovnať skóre v 45. minúte na 21 21. Odvtedy sa obe mužstvá ťahali o každý gól, aj keď neustále mali mierne navrch Záhoráci. Tí definitívne odskočili od svojho súpera až v samotnom závere. Dvomi presnými zásahmi sa dokázal presadiť Marek Tóth  a domáci v samom závere už len skorigovali na konečných 30:34. Hostia si tak pripísali dôležité dva body v boji o prvú osmičku.

Najbližšie sa Záhoráci predstavia na domácej palubovke v stupavskej školskej športovej hale v nedeľu 29. októbra od 18.00 h proti mužstvu z Modry.

HC Záhoráci Stupava/Malacky - MŠK Považská Bystrica Autor: Lucia Obžerová

Záhoráci — P. Bystrica

Záhoráci odohrali v stupavskej hale proti majstrovi z Považskej Bystrice kvalitné stretnutie, keď až do samotného záveru dokázali hostí držať v strehu.

Záhoráci Stupava/Malacky – MŠK Považská Bystrica 28:34 (13:15)

Zostava Záhoráci Stupava/Malacky: Maslić, Rybár – Tóth, Valachovič 1, Blašković 8, Žunić, Konečný 2, T. Baláž, Grich 4, Burnazović 3/2, Kovács 1, Vasović, Kurka 1, Ristić 8, tréner Bojan Ćirič, zodpovedný vedúci Michal Rybár.

Záhoráci začali proti majstrovi s inou taktikou ako predchádzajúce stretnutia, v ktorých sa snažili svojich súperov od samotného začiatku ubehať. Teraz naopak hrali rozvážne a aj preto sa v základe objavil Tomáš Baláž, ktorý na ihrisko priniesol cenné skúsenosti. Táto taktika sa v prvom polčase ukázala ako úspešná, keď favorizovaní hostia nedokázali odskočiť na výraznejší náskok, čoho výsledkom bolo maximálne dvojgólové vedenie Považskobystričanov. Domácim sa darila v úvode predovšetkým hra cez krídla, keď sa presadzoval najmä Frane Blašković, ktorému sekundoval z druhej strany Valachovič. Výborným výkonom sa pridal aj brankár Maslić a v druhej časti úvodného polčasu sa zo strany domácich začali presadzovať aj spojky. Zodpovednosť na seba zobral viackrát najmä Ristić. Hostia tak nakoniec išli do šatní s dvojgólovým vedením 15:13.

Úvod druhej časti patril majstrom z Považskej Bystrice, ktorým pomohli dve vylúčenia Záhorákov v tesnom slede. Hostia odskočili až na päť gólov a tento náskok sa im darilo udržiavať. Domácim nepomohli ani dobré zákroky Rybára a presné zásahy Blaškovića, Ristića a Gricha, keďže na druhej strane chytal takisto spoľahlivo Chabada. Záhoráci sa ešte dokázali dotiahnuť na rozdiel troch gólov, ale skúsení hráči Považskej Bystrice si už víťazstvo nenechali utiecť a v posledných 10 sekundách dvoma gólmi stanovili konečný výsledok na 34:28 vo svoj prospech.

HK Kúpele Bojnice - Záhoráci Stupava/Malacky Zdroj: HK Bojnice

Bojnice — Záhoráci

Až v šiestom súťažnom zápase našli Záhoráci prvého premožiteľa, keď ich na svojej palubovke zdolal minuloročný semifinalista z Bojníc.

HK Kúpele Bojnice – Záhoráci Stupava/Malacky 41:34 (16:15)

Najviac gólov HK Kúpele Bojnice: Melnyk 11/3, Ďurajka a Sobota po 6, Smetánka a Petro po 5.

Zostava a góly Záhoráci Stupava/Malacky: Rybár, Maslić – Valachovič 9/1, Žunić a Kurka po 5, Blašković 4, Burnazović 4/1, Konečný 3, Kováč, Prevaj a Grich po 1, Frýbert 1/1, T. Baláž, Ristić, Tóth, tréner Bojan Ćirić, vedúci mužstva Branko Grich, funkcionári klubu Michal Rybár, Pavol Stachovič.

Už pomaly tradične mali hráči zo Záhoria slabší úvod do stretnutia, keď prvý gól strelili až v 7. minúte za stavu 0:4. Napriek zlému štartu sa už v 15. minúte dokázali na súpera gólovo dotiahnuť na 8:8, keď sa strelecky presadzoval najmä Roman Valachovič. Domáci však opäť odskočili na štyri góly a aj keď sa hosťom podarilo sťahovať náskok, do šatní išli Bojnice s najtesnejším vedením 16:15.

V druhom polčase síce nastúpili Záhoráci s odhodlaním otočiť vývoj stretnutia podobne ako v predchádzajúcich zápasoch, ale domáci hráči umne kúskovali hru a nepustili hostí do svojej tradičnej rýchlej hádzanej. K tomu sa pridalo aj nepresné zakončenie a Bojnice postupne navyšovali náskok. Domácich na chvíľu zastavil oddychový čas hosťujúceho trénera Ćirića, po ktorom ešte Záhoráci znížili na tri góly. Lenže pokračovalo trápenie hostí v obrane a keď sa k tomu pridali aj nepremenené šance v ofenzíve, domáci odskočili na osemgólové vedenie, ktoré si bez väčších problémov udržali až do konca zápasu.

Najbližší duel odohrajú Záhoráci na domácej palubovke v Stupave v školskej športovej hale už v piatok 13. októbra od 18.30 h proti aktuálnemu majstrovi z Považskej Bystrice.

Hlas po zápase:

Bojan Ćirić, tréner HC Záhoráci Stupava/Malacky: „Vyhralo lepšie mužstvo, keďže nám sa nepodarilo hrať našu hru. Útok bol pomalý a ani obrana tentokrát na súpera nestačila. Už keď sme vyhrávali, som upozorňoval, že ešte musíme mnoho herných činností vylepšiť. Prehru beriem na seba, keďže mojou úlohou je pripraviť mužstvo na zápas. Už najbližší piatok k nám prichádza majster z Považskej Bystrice a urobíme všetko pre to, aby bol náš výkon podstatne lepší. Samozrejme sú favoritmi, ale nepôjdeme do zápasu v porazeneckej nálade. Ideme do neho naplno s vierou na dobrý výsledok.“

Záhoráci — Košice

Ani po štvrtom zápase sezóny sme zatiaľ nenašli premožiteľa a pripísali sme si dva body do tabuľky, keď sme po gólovej prestrelke zdolali HK Košice 41:37.

HC Záhoráci Stupava/Malacky – HK Košice 41:37 (17:17)

Zostava a góly HC Záhoráci Stupava/Malacky: Rybár, Velebný, Maslić – Tóth a Žunić po 7, Kurka 6, Blašković 5, Burnazović 5/2, Kovács 4, Ristić, Konečný a Grich po 2, Prevaj 1, Frýbert, Baláž, Valachovič. Tréner Bojan Cirić, zodpovedný vedúci Branko Grich, funcionári Michal Rybár a Pavol Stachovič.

Najviac gólov HK Košice: Hruščák 11, Guzy 10/3, hriňak 5, Baláž 4.

Štart to stretnutia vyznel z našej strany katastrofálne, keď svietil na ukazovateli skóre po 5 minútach hrozivý stav 0:4. Prvý náš gól v stretnutí zaznamenal až v 6. minúte Konečný, ale aj keď sme sa postupne začali presadzovať v ofenzíve, súperovi sa darilo držať nás na dištanc. V 13. minúte viedol 9:2, o tri minúty neskôr ešte 12:6. Od tohto momentu sme postupne ukrajovali z výrazného náskoku východniarov a v 25. minúte Žunič prvýkrát vyrovnal skóre a v 28. minúte nás dokonca Marek Tóth dostal do vedenia. Napokon s do šatní išlo za nerozhodného stavu 17:17.

Kým úvod prvého polčasu sme si neustrážili, druhý sme začali naopak výborne a po šiestich minútach sme už viedli o 5 gólov. Lenže Košičania sa nevzdávali a opäť sa dotiahli na dva góly. V 44. minúte videl červenú kartu hosťujúci Ivanov, ale hostia sa ani po jeho diskvalifikácii nevzdávali a stále sa držali na dostrel. Našťastie Záhoráci nedopustili drámu ako v zápase s Topoľčanmi a vedenie sme si udržali až do konca stretnutia a nakoniec sme dokázali súperovi streliť 41 gólov.

Hlasy po zápase

Michal Kurka, spojka HC Záhoráci Stupava/Malacky: „Nezačali sme tak zle ako tomu napovedá priebeh z úvodu stretnutia, keď sme prehrávali 0:4 a dokonca aj 2:9. Mali sme množstvo čistých gólových šancí, ktoré nám ale zlikvidoval vynikajúci Shejbal. Pri oddychovom čase sme si povedali, že musíme pokračovať v hre tak ako predtým, ale musíme premieňať šance. Gól po góle sme postupne sťahovali náskok súpera. Zlepšili sme obranu a konečne sme začali premieňať šance. Do druhej časti sme nastúpili tak ako do prvého polčasu s tým, že musíme behať. Súper mal za sebou dlhú cestu a v zostave niekoľko hráčov, ktorí to nemohli kondične vydržať. Na konci sme síce spravili chybičky, ktoré nás stáli vyšší náskok, ale na rozdiel od zápasu s Topoľčanmi sme duel dohrali do víťazného konca. Vyzdvihol by som Mareka Tótha, ktorý vynikajúco zahral. Narýchlo nahradil Romana Valachoviča a zhostil sa tejto úlohy suverénne a vynikajúco. V neposlednom rade by som poďakoval skvelému publiku, ktoré nám vytvorilo skvelú kulisu, ktorá nám veľmi pomohla.

Bojan Ćirić, tréner HC Záhoráci Stupava/Malacky: „Viem, že sa začínam opakovať, ale opäť nie som spokojný s tým, ako sme hrali v obrane počas celého zápasu. Tiež som nespokojný, ako začal náš útok. Jedna vec je hrať rýchlo, to je niečo, čo chcem, ale hráme nezodpovedne a to je vec, ktorú musíme čo najskôr zmeniť. Na druhej strane, keď sledujete naše zápasy, môžete vidieť modernú, rýchlu hádzanú a to sa mi páči. Včera sme strelili v druhom polčase 24 gólov, z toho minimálne 50 % tvorili rýchle protiútoky. Každý tím má svoje výhody a toto je určite naša. Tešia ma najmä výkony hráčov z našej lavičky. Pre problémy s členkom sme nemali Valachoviča, tak nastúpil Marek Tóth a strelil 7 gólov. Lukáš Konečný mal v Topoľčanoch výborný zápas, proti Košiciam začal trochu zle a nastúpil Igor Žunić a strelil 7 gólov. To isté platí aj na postoch v obrane a na brankárskom poste. V tom je sila tohto tímu. Preto dosahujeme výsledky. Ešte raz sa chcem poďakovať našim fanúšikom za skvelý deň. Teraz sa už pripravujeme na prvý pohárový zápas, ktorý hráme v stredu v Topoľčanoch.

Topoľčany — Záhoráci

Napriek nie príliš podarenému prvému polčasu, ktorý sme prehrali o 5 gólov sme v druhom polčase zdvihli hlavu a získali mimoriadne cenný bod na palubovke Topoľčian.

HK Agro Topoľčany – Záhoráci Stupava/Malacky 31:31 (19:14)

Zostava a góly Záhoráci: Maslić, Velebný, Rybár – Ristić 8, Burnazović 7, Valachovič 6, Konečný 5, Blašković 4/2, Žunić 1, Vasović, Tóth, Kovács, Prevaj, Kurka, Grich. Tréner Bojan Ćirić.

Domáci začali lepšie a postupom času neustále zvyšovali vedenie. Našim hráčom robila problém predovšetkým pravá strana ofenzívy domácich, odkiaľ sa presadzovali najmä Cigáň a Panovski, ktorých dopĺňal Arizanović. V prvom polčase nastrieľala táto trojica spolu 16 z 19 gólov Topoľčian. Naše útoky narážali predovšetkým na skvelé zákroky brankára Javorčeka. ktorý mal v prvom polčase 8 zákrokov. Nás okrem takisto výborných brankárov podržali v útoku Valachovič, Burnazović, Konečný a Blašković, ktorý dali po tri góly.

Prvá päťminútovka druhej časti ešte bola v miernej réžii domácich, ale naši hráči sa začali čoraz viac presadzovať svojou rýchlou hrou. Tá postupom času začala Topoľčancom robiť čoraz väčšie problémy. Postupne sme dokázali sťahovať náskok súpera. Ten síce ešte v 42. minúte odskočil na štyri góly, ale potom Maslić „zatiahol“ roletu v útoku sa presadzovala najmä dvojica Burnazović a Ristić a v 47. minúte bolo prvýkrát v zápase vyrovnané. Domáci ešte dvakrát viedli, ale v 53. minúte sme išli prvýkrát do vedenia zásluhou Žunića. V závere 58. minúte sme dokonca odskočili na tri góly 31:28. Domáci však dokázali zozbierať posledné sily a sedem sekúnd pred koncom zo sedemmetrového hodu vyrovnal Polák. Na výsledku už nič nezmenil ani pokus z deväťmetrového hodu, ktorý Burnazovićovi zneškodnila obrana.

Aj po 3. kole tak zostávame nezdolaným mužstvom a na konte máme 5 bodov a v tabuľke nám patrí 2. priečka za vedúcim Prešovom.

Hlasy po zápase

Bojan Ćirić, tréner HC Záhoráci Stupava/Malacky: „Obe mužstvá sme mohli vyhrať aj prehrať a tak je remíza napokon reálny výsledok. Začali sme síce zle, ale sme si vedomí, že vieme poraziť každé mužstvo. Mám mladí tím, s ktorým sa snažíme hrať rýchlu hádzanú a každý to s nami má ťažké, keďže sme dobre kondične pripravení. Povedali sme so pred sezónou, že našim cieľom je play-off a za týmto cieľom ideme krok po kroku. Musíme ešte veľa vecí zlepšiť, ale myslím si že začiatok sezóny je pre nás dobrý.“

Dezider Jakubička, tréner HK Agro Topoľčany: „Mali sme výpadok od 40. do 50. minúty a to rozhodlo o zápase. Myslím si, že hostia potvrdili, čo predviedli v predchádzajúcich dueloch. Na nás prišla v druhej časti „deka“ a nepremieňali sme šance a tak som rád aj za bod. Je to šport, mali sme využiť skvelý výkon Javorčeka, ale niečo nám začalo škrípať v útoku a boli sme za to potrestaní.“

Záhoráci vs Bratislava