Záhoráci — Prešov

V predposlednom kole základnej časti Niké Handball extraligy odohrali Záhoráci duel proti lídrovi tabuľky Tatranu Prešov, ktorý v doterajšom priebehu súťaže nestratil ani bod.

HC Záhoráci Stupava/Malacky – Tatran Prešov 28:38 (15:22)

Zostava a góly HC Záhoráci Stupava/Malacky: J. Rybár, Velebný, Maslić, T. Baláž, Burnazović 1, Valachovič 1, Vasović 1, Ristić 5, Žunić 5, Kovács 5/5, Konečný 4, Prevaj, Kurka, Blašković 2, Grich 4, tréner Ćirić, vedúci mužstva M. Rybár a R. Baláž.

Najviac gólov Tatran Prešov: Davidovič 10/3, Mitaľ 8/4, Hernandez 4, Khaian, Kovács a Hozman po 3.

Záhoráci začali zápas dobre, keď prvý gól stretnutia strelil Grich a v 4. minúte viedli domáci 2:1. Bolo to posledné vedenie domácich v zápase, ale aj naďalej udržiavali s favoritom vyrovnaný priebeh. Ešte v 17. minúte viedol Prešov iba o dva góly 12:10. Záver však vyšiel hosťom lepšie a do kabín odchádzali s vedením o sedem gólov.

Podobne ako v prvom polčase, sa zverencom Bojana Ćirića darilo s favoritom držať krok v úvode druhého polčasu. Viac ako 6 minút sa Prešovu nepodarilo streliť gól, kým Záhoráci dali tri a znížili na rozdiel 4 gólov. Potom sa však čoraz viac začínali presadzovať hostia, ktorý postupne navyšovali náskok až na 13 gólov. Domáci sa však nevzdali a v závere zápasu znížili na konečný rozdiel 10 gólov.

Záhoráci — Martin

Prvýkrát v tejto sezóne nastrieľalo niektoré z tímov Niké Handball extraligy 50 gólov a boli to práve hráči HC Záhoráci Stupava/Malacky. Dali ich proti Martinu a pre klub zo Záhoria mal tento gólostroj špeciálnu príchuť. Vďaka nemu a dvom získaným bodom si prvýkrát v histórii zabezpečil účasť v play-off.

HC Záhoráci Stupava/Malacky – MHáK Martin 50:27 (26:16)

Zostava a góly HC Záhoráci Stupava/Malacky: J. Rybár, Velebný, Maslić – T. Baláž 1, Burnazović 1, Valachovič 8, Ristić 5, Jánoš 1, Tóth 2, Žunić 3, Kovács 3, Konečný 6, Prevaj 2, Kurka 8, Blašković 6, Grich 4, tréner B. Ćirić, asistent trénera P. Stachovič, vedúci mužstva M. Rybár a B. Grich.

Úvodná päťminútovka bola z oboch strán nervózna, keď si obe mužstvá na svoje konto pripísali viacero chýb. Záhorákov podržal najmä kapitán Valachovič, ktorý strelil tri z prvých štyroch gólov svojho mužstva. Postupne sa k nemu pridali ďalší hráči, domácim začala vychádzať ich rýchla hádzaná a svojmu súperovi odskočili v 10. minúte na rozdiel 4 gólov. To donútilo hosťujúceho trénera zobrať si oddychový čas, ale ani to Martinu nepomohlo. Domáci „valec“ už bol naplno rozbehnutý a po ďalších 10 minútach svietil na ukazovateli skóre stav 20:9. Do šatní napokon odchádzali domáci hádzanári s pohodlným vedením o 10 gólov.

Záhorákom hádzaná chutila aj v druhom polčase a k výbornému výkonu v ofenzíve pridali aj spoľahlivú obranu, ktorej svojimi výkonmi výrazne pomohli aj všetci traja brankári. V závere už plná hala žila v očakávaní, či padne 50-tka a to napriek tomu, že domáci hráči v zápase nehádzali jediný sedemmetrový hod. Jej prianie vypočul 15 sekúnd pred koncom najskúsenejší hráč domácich Michal Kurka, ktorý svojim ôsmym gólom v zápase stanovil konečné skóre na 50:27.

Hlasy po zápase

Dominik Grich, hráč HC Záhoráci Stupava/Malacky: „Pred zápasom sme si v šatni jasne povedali, že v tomto zápase jednoducho potrebujeme vyhrať a ukončiť sériu zápasov, v ktorých sme nielenže nebodovali, ale ani sme nehrali dobre. Po trochu nervóznom úvode sa nám začala dariť naša rýchla hádzaná a napokon z toho bolo jednoznačné víťazstvo. Zápas, v ktorom sme dali 50 gólov si už ani nepamätám, myslím, že to bolo ešte niekedy v žiackych kategóriách. Toto víťazstvo nám určite dodá pokoj do záverečných zápasov, v ktorých sa pokúsime o čo najlepšie výkony.

Bojan Ćirić, tréner HC Záhoráci Stupava/Malacky: „Tento zápas nebol iba o dvoch bodoch, ktoré sme potrebovali na play-off. Bolo to vyvrcholenie viac ako 20 mesačnej práce, ktorú sme v klube spoločne urobili. Vedeli sme, o čo v tomto zápase hráme a že máme veľkú zodpovednosť nielen voči klubu, ale aj voči našim skvelým fanúšikom. Do zápasu dali hráči maximum počas celých 60 minút a výsledok sa dostavil. Pravdepodobne skončíme na 7. alebo 8. mieste, ale pred nami sú ešte tri zápasy a v nich sa môže stať hocičo. Z nás týmto zápasom spadla obrovská ťarcha, lebo niekedy to v posledných dueloch vyzeralo, že sme zabudli hrať hádzanú. Teraz už nebudeme hrať pod tlakom a v ďalších stretnutiach chceme ukázať, že to, čo sme hrali proti Martinu, zvládneme hrať s každým súperom.

Záhoráci — Modra

HC Záhoráci Stupava/Malacky - MŠK Považská Bystrica Autor: Lucia Obžerová

Záhoráci — P. Bystrica

Záhoráci odohrali v stupavskej hale proti majstrovi z Považskej Bystrice kvalitné stretnutie, keď až do samotného záveru dokázali hostí držať v strehu.

Záhoráci Stupava/Malacky – MŠK Považská Bystrica 28:34 (13:15)

Zostava Záhoráci Stupava/Malacky: Maslić, Rybár – Tóth, Valachovič 1, Blašković 8, Žunić, Konečný 2, T. Baláž, Grich 4, Burnazović 3/2, Kovács 1, Vasović, Kurka 1, Ristić 8, tréner Bojan Ćirič, zodpovedný vedúci Michal Rybár.

Záhoráci začali proti majstrovi s inou taktikou ako predchádzajúce stretnutia, v ktorých sa snažili svojich súperov od samotného začiatku ubehať. Teraz naopak hrali rozvážne a aj preto sa v základe objavil Tomáš Baláž, ktorý na ihrisko priniesol cenné skúsenosti. Táto taktika sa v prvom polčase ukázala ako úspešná, keď favorizovaní hostia nedokázali odskočiť na výraznejší náskok, čoho výsledkom bolo maximálne dvojgólové vedenie Považskobystričanov. Domácim sa darila v úvode predovšetkým hra cez krídla, keď sa presadzoval najmä Frane Blašković, ktorému sekundoval z druhej strany Valachovič. Výborným výkonom sa pridal aj brankár Maslić a v druhej časti úvodného polčasu sa zo strany domácich začali presadzovať aj spojky. Zodpovednosť na seba zobral viackrát najmä Ristić. Hostia tak nakoniec išli do šatní s dvojgólovým vedením 15:13.

Úvod druhej časti patril majstrom z Považskej Bystrice, ktorým pomohli dve vylúčenia Záhorákov v tesnom slede. Hostia odskočili až na päť gólov a tento náskok sa im darilo udržiavať. Domácim nepomohli ani dobré zákroky Rybára a presné zásahy Blaškovića, Ristića a Gricha, keďže na druhej strane chytal takisto spoľahlivo Chabada. Záhoráci sa ešte dokázali dotiahnuť na rozdiel troch gólov, ale skúsení hráči Považskej Bystrice si už víťazstvo nenechali utiecť a v posledných 10 sekundách dvoma gólmi stanovili konečný výsledok na 34:28 vo svoj prospech.